تبلیغات
parkourkaraj

درباره وبلاگ

  به این سایت کمک کنید تا سایت خوبی داشته باشیم
  مدیر وبلاگ : moien mirhashemi

نویسندگان

نظرسنجی

 • تا چه اندازه از سایت استفاده کردیدجستجو

آمار واطلاعات وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مشخصات سیستم

 ورزش های رزمی


چگونه می توان از میزان بروز آسیب در ورزش های رزمی كاست ؟
استفاده از پوشش های محافظتی نقش موثری در كاهش میزان بروز صدمات ایفا میكند. این پوشش ها برای ساعد ، دست ها ، قفسه سینه ، گونه ها و پا در دسترس هستند. حتی محافظ دهانی برای حفاظت از دندانها و پوششی برای محافظت از دندانها و پوششی برای محافظت از بیضه ها نیز وجود دارد.
در این ورزش ها چه نوع آسیبهایی بیشتر مشاهده میشوند؟
به طور كلی آسیب های دست و صورت نه و اندامها را می توان نام برد. در تمامی مطالعات انجام شده ، شایعترین آسیب ها به صورت خونمردگی ، پیچ خوردگی و كشیدگی بوده اند. آسیب های ارتو پدیك ناشی از ضربه های مستقیم ، تكرار زیاد حركات و مانورهای بالستیك و چرخشی می باشند. موارد شدید آسیب مثل پارگی احشاء ، فلج و ضربه مغزی هم مشاهده شده اند.
شایعترین آسیب های ناحیه سرو گردن را شرح دهید ؟
پارگی ها ، خونریزی از بینی ، هماتوم دور چشم از جمله این موارد هستند. خراشیدگی قرنیه در اثر برخورد ناخن انگشتان رخ می دهد. ضربه به مغز در اثر ضربات بلند و یا چرخشی ایجاد می شود. اگر ورزشكار ناك اوت شد . باید تشخیص آسیب ستون فقرات گردنی را مد نظر داشت .


آیا استفاده از وسیله محافظتی سر تضمین كننده جلوگیری از آسب ها ی فوق است ؟
این پوشش ها جلوی بسیاری از صدمات به بافت نرم صورت ( یعنی پارگی ،بریدگی و آسیب به بافت نرم گوش و جمجمه ) را میگیرند. اما متاسفانه بر عكس عقیده بسیاری از افراد ، برای جلوگیری از آسیب های مغزی مناسب نیستند.
اثر ضربات وارد شده به مغز چیست؟
بعضی شواهد نشان می دهند كه آسیب های مكرر مغزی ، چه با بیهوشی و چه بدون آن ، سبب نوع خاصی از صدمات مغزی شده و سبب كاهش توانایی انجام فعالیت فرد می شود. اگر چه یك ضربه میتواند شدیدتر از دیگری باشد، اما هیچ ضربه ای جزیی و ناچیز تلقی نمی شود و در حقیقت اثر هر ضربه ای بر روی اثر ضربات قبلی اضافه خواهد شد. ضربات بسته به سر سبب اعمال فشار های پاره كننده ای برفیبرهای عصبی و نورونها می شود كه در ضربات جانبی بسیار خطر ناك تر است . چون چانه به عنوان اهرم عمل می كند، ضربه به این ناحیه حداكثر نیرو را ایجاد خواهد كرد. پارگی عروق خونی درمغز سبب ایجاد خونریزی مغزی و یا بین مغز و پرده های پوشاننده آن(Subdural hematoma) خواهد شد.
استفاده از وسایل محافظتی دست و پا سبب كاهش شدت ضربه به مغز خواهد شد، اما احتمال پارگی فیبر های عصبی را افزایش خواهد داد.


چه نوع آسیب هایی در اندامها رخ می دهند؟
این آسیب ها متعدد هستند. پیچ خوردگی ، كشیدگی ، شكستگی ، در رفتگی و پاره شدن تاندون ها از جمله این صدمات می باشند . شایعترین آسیب ، ایجاد هماتوم در ساعد، ران ، پشت ساق و پا است.
آیا ورزش های رزمی مثل كاراته و تكواندو سبب استنوآرتریت در استخوانهای دست می شوند؟
درمطالعه ای كه در انگلستان انجام شده ، مدرکی به نفع شروع زودرس استئوآرتریت و یا تنوسینوویت به دست نیامده است . اما به هر حال چهار حركت ذیل توان بالقو ه ای برای ایجاد این گونه آسیبها را دارند: حركت شنا روی مشت بسته ، مشت زدن مكرر به اجسام سخت ، تبوكس و شكستن اجسام .
نحوة آسیب دیدگی زانو در ورزش های رزمی چگونه است ؟
چون در این ورزشها از حركات بالستیك و چرخشی به وفور استفاده میشود. آسیب ها معمولا در اثرراست شدن بیش از حد زانو ، چرخش ، خم شدن و حركات جانبی بیش از حد ایجاد می شوند . آسیب در منیسك ها ، رباطها، تاندون كشكك و شكستگی های اپی فیز نیز شایعند . در رفتگی زانو بسیار نادربوده و اورژانسی جدی است.
شایعترین نوع و محل آسیب در ورزش های رزمی كدام است؟
هماتوم شایعترین نوع آسیب است كه می تواند در هر عضوی ایجاد شود ، اما شایعترین محل آن عضله چهار سر رانی است . درد شدید مانع ادامه فعالیت ورزشكار خواهد شد. یك عارضه دیررس آن، استخوان سازی درون بافت عضله در اثر التهاب میباشد .


چه آسیب ها یی در مچ پا و پا رخ می دهند؟
پیچ خوردگی مچ ، شكستگی ، آسیب به پشت پا ، انگشت دوم و پنجم هم شایع هستند و احتمال ایجاد استئوآرتریت در سالهای بعد را افزایش میدهند.
چرا در ورزش های رزمی به ضربه های ناحیه اپی گاستر ( بالای شكم ) اهمیت داده میشود؟
هدف از این گونه ضربات ، اثر گذاری بر روی شبكه خورشیدی است كه گانگلیون سلیاك را احاطه كرده است . ضربه به این منطقه باعث اختلال تنفسی گذرا در حریف شده و لذا شخص برای ضربات بعدی آمادگی دفاعی لازم را ندارد ( برای حدود 20 تا 40 ثانیه ) و فرصت خوبی برای فرد حمله كننده است تا ضربات نهایی بعدی را وارد نماید.
شایعترین آسیبهای ناحیه تنه را نام ببرید. 
دنده ها ، شبكة خورشیدی ، پانكراس و بیضه ها درمعرض آسیب ناشی از ضربه واقع میشوند.


آسیب هایی را نام ببرید كه مانع ادامه مسابقه می گردند؟
1) شكستگی ها ، 2) ضربات مغزی كه منجر به فراموشی ، اختلال درك زمان و مكان و خصوصا از دست رفتن سطح هوشیاری شوند، 3) صدمات چشمی كه سبب اختلال دید شوند مثل هماتوم ، پارگی و آسیب های دور كرة چشم ، 4) صدمات خاصی كه به بیضه ها وارد می شوند و هماتوم اسكروتوم ( كیسه بیضه) ایجاد می نمایند.
آیا ورزشكاری كه سابقه صرع دارد،می تواند به ورزش رزمی بپردازد؟
به نظر می رسد برنامه تمرینات منظم ورزشی اثری مثبت روی كنترل تشنج خواهد گذاشت ، گزارشی از تشدید و یا آغاز حملات صرعی مكرر با ورزش وجود ندارد . تصمیم قطعی در مورد اجازه دادن به ورزشكار برای شركت در تمرین و مسابقه بسیار سخت است و باید موارد زیر را در نظر داشت :
الف - به نظر نمی رسد وجود تشنج در طی تمرین یا مسابقه ورزشكار را درمعرض آسیب جدی مغز و یا نخاع قرار دهد.
ب - ضربات منفرد یا مكرر به سر سبب غیر قابل كنترل شدن تشنج و یا ایجاد آن نمی شوند، اما بهتر است كه به علت وجود خطرات بالقوه ، از ضربه زدن به سر خودداری شود.


درصورت وجود چه نوع اختلالاتی ، ورزشكار مجاز به شركت در مسابقه نخواهد بود؟
كاردیت یا التهاب قلبی ،فشار خون بالای كنترل نشده ، بیماریهای شدید مادر زادی قلب ، فقدان یك چشم یا اختلال عملكرد بینایی ، فقدان یك كلیه ، بزرگی كبد و طحال، صرع كنترل نشده ، نارسایی ریوی ، عفونت های پوستی مثل زرد زخم ، گال و یا هرپس از جمله بیماریهایی هستند كه ورزشكار درصورت ابتلا به آنها نباید درمسابقات شركت نماید.
 چنانچه ضربه به ناحیه اپیگاستر باعث افت فشار خون و كاهش تعداد ضربان قلب و تنگی نفس در ورزشكار شود، اقدامات اولیه شامل چه مواردی می باشد؟ 
اقدام درمانی باید در راستای ثابت نگاه داشتن فشار خون انجام گیرد. به همین جهت ورزشكار را به پشت خوابانده و پاهای وی را بالا می آوریم تا خون از اندام تحتانی به سمت قلب سرازیرشده و متعاقب آن با افزایش برون ده قلبی ، فشار خون بالا رود.
همچنین درصورت گرفتگی عضلات دیواره شكم ، ورزشكار باید زانو های خود را به سمت قفسه سینه در داخل شكم جمع كند تا درد و گرفتگی رفع شود. این عمل به بهبود نفس و برگشت به حالت عادی نیز كمك خواهد كرد.
درصورت ضربه به بیضه در ورزشكار رزمی چه اقداماتی لازم است؟
درچنین وضعیتی فرد باید به پشت خوابانده شود و زانو هایش را به سمت سینه جمع كند. سپس تكه های یخ بر روی كیسه بیضه قرار داده شود تا تورم و خونریزی اطراف آن كاهش یابد . در صورت ادامه تورم و درد باید مصدوم را فوراً به بیمارستان ارجاع كرد.


برچسب ها: ورزش های رزمی، ورزش های، ورزش، ورزش رزمی، چگونه می توان از میزان بروز آسیب در ورزش های رزمی كاست ؟، در این ورزش ها چه نوع آسیبهایی بیشتر مشاهده میشوند؟، شایعترین آسیب های ناحیه سرو گردن را شرح دهید ؟، اثر ضربات وارد شده به مغز چیست؟، چه نوع آسیب هایی در اندامها رخ می دهند؟، آیا ورزش های رزمی مثل كاراته و تكواندو سبب استنوآرتریت در استخوانهای دست می شوند؟، نحوة آسیب دیدگی زانو در ورزش های رزمی چگونه است ؟، شایعترین نوع و محل آسیب در ورزش های رزمی كدام است؟، چه آسیب ها یی در مچ پا و پا رخ می دهند؟، پیچ خوردگی مچ، شكستگی، آسیب به پشت پا، انگشت دوم و پنجم هم شایع هستند و احتمال ایجاد استئوآرتریت در سالهای بعد را افزایش میدهند.، آسیب هایی را نام ببرید كه مانع ادامه مسابقه می گردند؟، آیا ورزشكاری كه سابقه صرع دارد، می تواند به ورزش رزمی بپردازد؟، درصورت وجود چه نوع اختلالاتی، ورزشكار مجاز به شركت در مسابقه نخواهد بود؟، درصورت ضربه به بیضه در ورزشكار رزمی چه اقداماتی لازم است؟،  

نویسنده: moien mirhashemi |  نظرات( |